Článek je vytvořen na základě poznámek ze semináře Petra Vaďury v rámci semináře biblického vzdělávání. 
Nejprve si musíme připomenout, jak doba zásadně ovlivnila chápání a důsledky rozvodu. Rozvod dnes a před 2000 lety – když tehdy tehdy muž vyhnal ženu, ztratila oporu, neměla kde bydlet, pokud neměla rodinu. Postupně se z ní stala bezdomovkyně a prostitutka. Je to zničení života ženy. Dnes tomu je zásadně jinak. Žena má stejná práva jako muž a rozvodem rozhodně není vyčleněna ze společnosti.
Biblický text: Matouš 5,31-32 (kontext: Ježíšovo kázání na hoře)- Také bylo řečeno: ‚Kdo propustí svou manželku, ať jí dá rozlukový lístek!‘ Já však vám pravím, že každý, kdo propouští svou manželku, mimo případ smilstva, uvádí ji do cizoložství; a kdo by se s propuštěnou oženil, cizoloží.
Tento text byl určen především pro Židy věřícího v Krista jako Mesiáše, kteří praktikovali židovství, ale právě teď se s židovstvím rozešli, načež byli vyhnáni ze synagog. Tito lidé řeší otázku – kdo jsme, kam patříme? Jsme Židé, když nás vyhnali? Co pro nás platí a neplatí. Pak tam byli pohani – co s nimi? Patříme k sobě (k Židům vyhnaným ze synagog)? Markovy texty zpracovává Matouš po svém a vtiskuje jim svůj záměr, ale evangelista Marek tyto záměry nemá. Matouš má blahoslavenství s eschatologickým nábojem. Lukáš podává blahoslavenství v sociálním rozměru (doba Římská říše). Netušíme, co říkal historický Ježíš. Je to Matoušův Ježíš, není to stenografický záznam. Matouš odpovídá na otázky co s tím židovským dědictvím – otázka zbožnosti a zákonu. Zákon v literárním znění není to podstatné, podstatná je intence toho přikázání. Hřích není jen to, co dělám, ale i to, co je ve mně. Hlubší intence zákona. Když jsme poctiví, tak z toho získat spravedlnost nejde. Matouš 5,31 – tím, že uplatní nárok propustit, uvedeš ji nebo i jeho do cizoložství. Podstatné není dodržovat literu zákona, ale milosrdenství (Matouš 5,43-47 – být dokonalí jako Bůh v milosrdenství!!). V konání dobra nebudeme omezováni našimi city. Toho se týkal i problém rozluky – máš právo ji (ženu) propustit, ale jestli je v tobě milosrdenství, tak to neuděláš, protože ji zničíš.
Matouš 19,1-9 – farizeové ho pokoušeli. Jim nešlo o to, zjistit, jak to je s rozvodem – měli špatné motivy. Z jakého důvodu je možno propustit manželku? Ježíš odpovídá stvořitelským hymnem. První zpráva o stvoření – postavení muže a ženy je neutrální (Genesis 1). Hned na to cituje druhou zprávu o stvoření (Genesis 2) – Ježíš cituje: Proto opustí muž otce i matku a přilne ke své manželce, takže již nejsou dva, ale jeden. Muž a žena jsou komplementární. Spojil je Bůh. To stojí nad chápáním patriarchální společnosti. Ježíš vytáhl z toho textu ta slova (myšlenky), která jsou univerzální. Pokud se člověk rozvede, tak se vlastně „rozpadl“ sám. Farizeové oponují: A co tzv. rozlukový lístek. Ježíš dodává –pro tvrdost vašeho srdce, Bůh to tak nechtěl, ale vy lidé jste takoví. Prvek komplementarity je nad tím sociálním. Ty dva lidi spojil Bůh – obecný princip, který ustanovil Bůh. Nezáleží na konkrétní podobě manželství. Vy jste řekli ano, On vás spojil. Tento text je o tom spojení. Dnes řešíme, zda to my můžeme rozpojit, nebo ne? Bůh vzal naše ano (ano snoubenců) vážně. S uzavřením manželství se zavazujeme nést si i následky. Tam, kde je to peklo, tak se rozveďte, ale ptali jste se před vstupem do manželství Boha, zda On ho chce spojit? Důležité je ptát se upřímně – chceš nás spojit ty, Bože? Pán Bůh může říct i ne. Neměli bychom používat Bibli jako klacek proti těm, kteří se rozvedli. Měli bychom se oprostit od ideologických měřítek. Hledejme v modlitbě Boží srdce. Pak nám dojde, že i ten tvrdý zákon (rozluky, rozvodu) musí podléhat zákonu lásky. Pokud budeme uplatňovat zákon lásky, pak jednak nebudeme dávat příležitost rozvodu, a pokud už k němu dojde (zvlášť, když život byl evidentní peklo), pak takové lidi (co si prošli bolestnou zkušeností rozvodu) budeme přijímat a oni budou moci vnímat křesťanskou tvář lásky.

 

16 thoughts on “Rozvod – toť otázka

 1. We went to university together http://fatmomtube.in.net/ fatmomtube com It’s a run-first offense without a running back. Frank Gore’s legs aren’t coming back. You’ve seen Gore play this season. Can you picture him breaking out around either end of the formation on a pitch or sweep? Maybe a year ago but not now.

 2. I’ve got a very weak signal http://yuvututube.fun/ yuvutu videos Netanyahu said: “Iran’s president said the day before yesterday that Israel is a wound on Islam’s body. The president in Iran has changed but the intention of the regime there has not. It has remained the same. Iran’s intention is to develop nuclear capability and nuclear arms and its aim is to destroy the state of Israel. This represents a danger not only to us and to the Middle East, but to the entire world and we are all committed to prevent this.”

 3. A jiffy bag http://planetsuzy.fun/ planetsuzy „If there is a young pulsar, there should also be many older ones. We just have to find them,“ said study co-author Michael Kramer, director of the Max Planck Institute for Radio Astronomy.

 4. I do some voluntary work http://thisav.fun/ this av „BloomReach Mobile is designed mobile-first – architected for the distinct characteristics of mobile discovery, which is very different from in-store or Web discovery. We use our Web Relevance Engine to deliver responsive experiences optimized to make consumers happy and maximize mobile-influenced revenue,“ stated De Datta in company remarks.

 5. On another call http://xnxx.photography/ xnxx.com It is in this smaller team face-off that the games lighting really comes to the front of the gameplay; with shadows dominating the maps. The 2 vs. 2 mode has ‘classic’ settings with Spies not having cloaks or radars and Mercs being able to toggle their flashlights. This mixes up the game more than it sounds. After playing the 4 vs. 4 mode players must adapt their play style for 2 vs. 2 or victory will be hard to come by.

 6. I quite like cooking http://thumbzilla.fun/ thumb zilla Even before the article was published, Tulsa had struggled to come to terms with its racial past. Black leaders had complained that the riot has been downplayed in local history. The city council, community leaders and residents are weighing what to do about a once-proud name that is suddenly tainted.

 7. When can you start? http://tiava.in.net/ tiavas tube The bank’s supervisory board is working on an idea to reformgovernance that would increase the number of members of themanagement board and transfer to it certain powers includingstrategic planning, Il Sole 24 Ore said.

 8. I’m a member of a gym http://xtube.in.net/ xtube “It was fun to be back out there,” Wright continued. “When you are hurt, you feel like you are not really part of the team and camaraderie. It felt good to get out there and get those competitive juices flowing again. That was fun. You don’t really know how much you miss it until you are out for six or seven weeks.”

 9. We went to university together http://xnxx.zone/ xnxl Another rider accused of participating in the beating, Robert Sims, 35, of Brooklyn, was arraigned Saturday on charges including gang assault. His lawyer, Luther Williams, said Sims denies the charges.

 10. Did you go to university? http://lamalinks.fun/ lama nudes
  While much of that data analysis is automated, once computers pick up on a potential problem, a manual review is initiated, which is when customers get notified. Conroy says companies are increasingly moving to automated systems for customer notification, too. Instead of a phone call, customers might get a text message, for example, asking them if a transaction was really made by them and to respond „yes“ or „no.“ Conroy says, „Some credit card issuers give consumers the ability to set their own preferences, so if something over $500 hits your card, we’ll let you know … Companies are putting that power in the hands of consumers.“

 11. good material thanks http://ampland.fun/ mpland Yet, the company hasn’t been able to tap into the rich in-app purchase revenue that game developers generate on Android and iOS. That’s because Apple and Google both control the world’s two major smartphone app stores and already take a 30 percent cut on digital transactions. So asking for a revenue share up-front in exchange for distribution through ads is a way of indirectly tapping into this.

 12. Sorry, you must have the wrong number http://tiava.in.net/ tiava xxx The far-right National Front (FN) has also seized on the problem and is campaigning hard. Its leader, Marine Le Pen, described the crime wave as gangrenous, telling a party conference last month that it was „the shape of things to come“.

 13. How much does the job pay? http://xvedio.in.net/ xvedio The Airbus A300 jet was approaching the runway at Birmingham-Shuttlesworth airport before dawn on Wednesday when it clipped the trees in an adjacent residential area and crashed into a steep embankment well short of the runway.

 14. Yes, I play the guitar http://madthumbs.fun/ mad thumbs The two attorneys, Marco Gonzalez and Cory Briggs, declined to provide details and said the alleged harassment did not rise to the level of criminal behavior. They said the woman or women who made the accusations wanted to remain anonymous.

 15. I’m not sure http://boobs.pet/ natural boobs „How these people could have turned him and poisoned his mind is dreadful,“ the newspaper quoted Lewthwaite as saying. „He was an innocent, naive and simple man. I suppose he must have been an ideal candidate.

 16. I’d like a phonecard, please http://thumbzilla.fun/ thumbzill
  Meiji Yasuda’s purchase will make it the fourth financialservices acquisition by a Japanese firm in Southeast Asia thisyear, bringing the year-to-date total value of Japanese M&Adeals in the region to about $6.6 billion.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.