fotografie337-3

Od roku 2006 pořádám jako hlavní vedoucí letní stanové tábory na pronajatém tábořišti v Dolní Lomné pod Severkou. Níže budu postupně doplňovat jednotlivé anotace táborů a k nim manuály. Jedná se o křesťanské tábory, proto kromě her a soutěží je v jednotlivých manuálech připojeno i biblické zamyšlení ke každé etapě.

V případě, že manuál (nebo i jeho část) využijete pro svůj tábor, budu rád, když mi o tom dáte vědět na můj email ondrej.simik@seznam.cz, abych věděl, že slouží:)

JEDNOTLIVÉ MANUÁLY JSOU VOLNĚ KE STAŽENÍ PRO VAŠI OSOBNÍ POTŘEBU, RESP. PRO PŘÍPRAVU VAŠEHO TÁBORA. KOMERČNÍ UŽITÍ JE ZAKÁZÁNO!!!

2019

TAJEMSTVÍ POLÁRNÍHO MOŘE

Celotáborová hra „Trosečníci polárního moře“ je vystavěna na motivy stejnojmenné knihy Františka Běhounka, fyzika, vědce a účastníka polární výpravy k severnímu pólu v roce 1928. Před 91 lety na své cestě do polárních pustin ztroskotala vzducholoď Italia. Část posádky zemřela (jejich těla, stejně jako celá loď) se nikdy nenašla, část posádky, v níž byl i František Běhounek, přežila. Příběh líčí dramatické události trosečníků, kteří skončili na kře ledové. Brzy se rozjely snahy o jejich záchranu. Trosečníci museli prokázat některé silné vlastnosti, na druhou stranu bojovali se svými slabostmi – tak, jako každý člověk. Na pozadí tohoto příběhu se v průběhu hry budeme zamýšlet i nad vybranými tématy, která se týkají našeho života i dnes a podíváme se, co k nim říká kniha knih, Bible.

MANUÁL TÁBOROVÉ HRY KE STAŽENÍ

2018

STOPA XAPATANU

V srdci mexických hor ve státě San Luis Potosí, což znamená „bohatství“ se nachází tajemné místo zvané Xapatan. Legenda praví, že se tam ukrývá poklad, který je uschován v jedné z 20 sošek. Stezka k soškám však je plná pastí a nástrah, aby se k pokladu nikdo nedostal. Xapatan navíc hlídají strážci hory, kteří se snaží zabránit odvážlivcům, kteří se rozhodnou vydat po stopách Xapatanu. Pokud by se přece jen někomu podařilo dostat se až k pokladu, ještě není vyhráno. Se soškou musí stihnout vlak, kterým odjíždí profesor archeologie Gregory, který za nález vzácného pokladu je ochoten velmi dobře zaplatit. V celotáborové hře se pustíte do souboje s časem a nástrahami při cestě za tajemnou soškou, během níž budete poznávat i sami sebe a objevíte možná i něco víc, než bájný poklad Xapatanu.

2017

POKLAD ČERNÉHO DELFÍNA

Celotáborová hra byla zpracována na motivy stejnojmenné knihy Jaroslava Foglara. Libreto celotáborové hry: pirátská loď Černý delfín byla polapena námořními úřady. Její historii i zánik popsal před smrtí ve vězení jeden starý lodník. Piráti z Černého delfína měli obrovské poklady, které se však nenašly. Indicie vedoucí k místu s pokladem lze najít ve staré lodní knize. Vydáte se na dobrodružnou cestu a tajemnou výpravu za pokladem. Předtím však budete muset rozluštit nečitelné záznamy v lodní knize. Čeká vás strastiplná cesta, na které budete bojovat o vteřiny, budete muset prokázat sílu, odvahu i důvtip a spolupráci, aby se vám otevřela cesta ke starému pirátskému pokladu. Spolu s hledáním pokladu Černého delfína jsme také přemýšleli o několika nemateriálních pokladech, které jsou „ukryté“ také v biblickém poselství.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2016

POSLEDNÍ VLAK

Celotáborová hra byla zpracována podle skutečného příběhu o záchraně 669 židovských dětí z předválečného Československa. Příběh se odehrál v letech 1938-1939 a hlavní postavou byl Nicolas Winton. V jednotlivých etapách si připomeneme tento dodnes živý a inspirující příběh lidí, kteří obětovali své pohodlí, riskovali svůj život, aby pomohli druhým.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2015

KLÍČE OD PEVNOSTI BOYARD

Celotáborová hra je inspirována soutěží Klíče od pevnost Boyard, při níž soutěžící musí získat celkem 7 klíčů, pomocí nichž budou moci otevřít bránu k sálu s pokladem. V rámci hry také budou získávat indicie, pomocí nichž pak budou mít možnost odnést si poklad. Každý klíč v sobě obsahuje také jedno moudro ukrývající se v biblických podobenstvích. Každý den dopoledne (jedna noční etapa) budou družiny plnit různé úkoly proto, aby získaly klíč. Odpoledne budou družiny soutěžit o celkem 7 indicií, které je dovedou k heslu, jež otevře přístup k pokladu. Hráči budou rozděleni do tří družin. Kromě klíčů a indicií bude družina také získávat body. Za první místo obdrží 3 body, za druhé 2 body, za třetí 1 bod v každé etapě (dopolední – o klíče, i odpolední – o indicie). Tyto body bude moci družina na konci hry proměnit za čas v sálu s pokladem. Text k 7 biblickým podobenstvím je většinou čerpán z knihy J. Mrázka (O kozlech, ovcích a lidech).

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2014

TAJEMSTVÍ JEŽKA V KLECI (inovovaná verze)

Hra v původní verzi byla poprvé realizována na táboře dorostu v Dolní Lomné ve dnech 9.8. – 16.8. 2008. V roce 2014 byla opakována, když bylo do jednotlivých her aplikováno 21 nových soutěživých prvků, byla pozměna také místa a v podstatě hry celkově. Obecně byly zkráceny pochodové trasy a bylo přidáno více her v bližším okolí tábora. Účastníci tábora budou rozděleni do tří družin, které budou představovat skupiny z „Druhé strany“. Jejich úkolem bude pátrat po tajemství ježka v kleci ze Stínadel. Tentokrát se děj bude odehrávat ve „Stínadelské divočině“. Hra bude mít celkem 7 etap,  nichž některé je možno ještě rozdělit na etapy dílčí. Navíc jedna etapa bude noční hra. Každá etapa v sobě bude skrývat motiv z knih Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu a Tajemství Velkého Vonta.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2013

V NEPŘÁTELSKÉM TÁBOŘE

Celotáborová hra na motivy příběhu Josefa Korbela, nespravedlivě odsouzeného důstojníka Armády spásy komunistickým režimem na 12 let do vězení.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2012

DOBYTÍ ZASLÍBENÉ ZEMĚ

Celotáborová hra je koncipována na biblický motiv vyjití Izraelského národa z Egypta do zaslíbené Kanánské země. Hra obsahuje celkem 6 hlavních etap, z nichž některé jsou rozděleny na 2 části. Během hry budou účastníci tábora pronásledováni faraonem, prožívají těžkosti v poušti, seznámí se s desaterem, budou vysláni jako zvědové, prožijí těžkosti během cesty, aby nakonec zaslíbenou zemi přece jenom dobyli.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2011

CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ

Celotáborová hra na motivy knihy Julese Verna „Cesta kolem světa za 80 dní“ byla poprvé realizována na letním táboře v Dolní Lomné ve dnech 10.7. – 17.7. 2011. Hra je rozdělena do 6ti etap, z nichž každá má dvě části. Jedna se bude hrát dopoledne, druhá odpoledne.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2010

ZLATÁ SOPKA

Hra vznikla na motivy stejnojemnné knihy Julese Verna. Je rozdělena na 6 etap, kdy každý den proběhne jedna etapa. Účastníci tábora budou po stopách zlatokopů hledat poklady, které nejsou jenom hmotné povahy.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2009

BOJ O ZLATÉ ÚDOLÍ

Motiv celotáborové hry vychází z knihy „Etapové hry“ od autorů Jaroslava Foglara, Jiřího Choura a Miloše Zapletala. Kapitolu popisující hru Zlaté údolí napsal Jaroslav Foglar. Cílem celotáborové hry je získat co nejvíce pozemků ve Zlatém údolí a tím pádem i celé Zlaté údolí. O pozemky budou bojovat tři (nebo čtyři družiny). Pozemků je celkem 16, tedy boje budou sváděny vždy o dva pozemky denně (8 etap). Biblickým pozadím hry je poznat pravé bohatství na příkladech vybraných osob z Bible. Každý den bude věnován jedné osobě.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2008

TAJEMSTVÍ JEŽKA V KLECI

Hra poprvé realizována na táboře dorostu v Dolní Lomné ve dnech 9.8. – 16.8. 2008. Účastníci tábora budou rozděleni do tří družin, které budou představovat skupiny z „Druhé strany“. Jejich úkolem bude pátrat po tajemství ježka v kleci ze Stínadel. Tentokrát se děj bude odehrávat ve Stínadelské divočině. Hra bude mít celkem 7 etap. Každá etapa v sobě bude skrývat motiv z knih Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu a Tajemství Velkého Vonta.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2007

VZHŮRU NA ARARAT

Účastníci tábora budou pátrat po stopách Noeho a biblické potopy. Jejich úkolem bude uniknout před potopou, postavit koráb, vytrvat v korábu a stanout suchou nohou na pohoří Araratu. Pozadí hry je inspirováno příběhem z Bible, z Genesis 6,5 – 9,17. Hra byla poprvé realizována při pobytu dorostu na táboře v Dolní Lomné ve dnech 11.8. – 18.8. 2007.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ

2006

EXPEDICE GILEÁD

Gileádské pohoří je jedním z asi 30 pohoří a hor, o kterých si čteme v Bibli. Pro celotáborovou hru je jich vybráno pět. Ke každé hoře se váže jeden příběh, který se sice odehrál před více než tísícovkou let, ale přesto je pro nás poučný i v dnešní době.

MANUÁL TÁBORA KE STAŽENÍ